Pravidlá o platovom strope núti manažérov k podivným činom. Kluby musia gáže svojich hráčov každý rok vtesnať do danej sumy, ktorá sa vždy v lete mení. Pre novú sezónu sa hranica posunula na 71,4 milióna dolárov. Kdekterý šéf dúfal, že bude vyššia. A tak teraz koumají, ako ju neprekročiť.
Takí Philadelphia Flyers a Arizona Coyotes uskutočnili obchod, ktorý zdanlivo odporuje zdravému rozumu. Obom stranám však prospel, bez toho aby porušili platné poriadky. Chris Pronger, známy surovec a hlavne vynikajúce bek, naposledy nastúpil v NHL 19. novembra 2011. Od tej doby sa jeho meno nachádza na listine zranených. Kariéru mu ukončili následky otrasov mozgu.
Medzitým začal pracovať pre vedenie ligy. V pondelok bol nominovaný do Sie ne slávy.Lenže jeho zmluva žije až do 30. júna 2017 a mzda sa započítava do tímového súčtu. Aj keď sa jej Flyers dočasne zbavovali vďaka ďalším kličkám (zoznam dlhodobo zranených), stále pre nich znamenala mohutné závažia.
Preto komentátori aj fanúšikovia vo Philadelphii prevolávali slávu manažérovi Ronovi Hextallovi, keď minulý týždeň dokázal vymeniť "mŕtvu dušu "Prongera spolu so štedro honorovaným (leč málo užitočným) zadák Nicklas Grossmannom do Phoenixu za útočníka Sama gagner a výber v drafte.
Ušetril tak majiteľom klubu pekných pár miliónov a uvoľnil si priestor pod platovým stropom. Fajn, ale prečo na taký trejd pristúpili Coyotes? Sú azda tak tupí? Kdeže. Naopak. Aj pre nich je transakcia výhodná.Pre účastníkov NHL je totiž stanovená aj minimálny suma, ktorú má na hráča vynaložiť. Skromnejší Arizonu sužujú opačný problém ako Philadelphii a potrebuje utrácať, aby sa vyškriabal na tohle platovej dno (52,8 milióna dolárov). Pozoruhodné, že?
Flyers dokonca zvažovali, že novo získaného Gagner rovno vykúpi zo zmluvy. Síce by mu museli vysádzať časť mzdy, ale otvoril by sa im ďalší priestor pod stropom.
Príbehy hráčskych kontraktov sú pestré. Ostatne až teraz prestali NY Islanders posielať peniaze Alexejovi Jašinovi, ktorý za nich naposledy bojoval v roku 2007. Potom pakt s ním zrušili, lenže ruskému centra podľa pravidiel ďalej patrila časť gáže (2,2 až 4,7 milióna dolárov ročne).
Islanders cez víkend zaujali ešte raz neobvyklosťou.Draftovali prvého Číňana v dejinách súťaže. Andong Song ako chlapec trénoval na rýchlokorčuliarskej dráhe v Pekingu. Hokej ho bavil, preto sa s ním rodičia presťahovali do Kanady, potom do New Jersey. Teraz sa chystá do univerzitnej ligy NCAA. Ťažko niekedy prerazí do NHL. Ale ani tento ťah nie je nezmyselný. Islanders spoluvlastní Charles Wang pochádzajúci zo Šanghaja. A prvý Číňan na drafte NHL, to je slušná reklama, nie?
Žádné komentáře:
Okomentovat